בוררות לסכסוכים לענייני נדל"ן

850,000! זה מספר התיקים שנפתחים מידי שנה בבתי המשפט במדינת ישראל! מתוכם מעל 700 אלף תיקים נפתחים בבית משפט השלום הכולל 450 שופטים בלבד! המשמעות הינה מעל ל-1500 תיקים לכל שופט. כשאלו הנתונים, לא פלא שבתי המשפט עמוסים לעייפה, וכל תיק שלא נסגר בפשרה, צפוי לסבול מעינוי דין של כ- 3 שנים ויותר!

לצערנו יש המון תביעות בארץ, ותחום הנדל"ן מככב בחלק ניכר בהן.
רוב הסכסוכים בענייני נדל"ן כוללים וויכוח על שווי הנכסים (בתים, דירות, מגרשים, משרדים, חנויות, מלאכה וכו').
מה שקורה בדר"כ, הצד התובע יגיש תביעה בצירוף שומת מקרקעין והצד הנתבע יגן על עצמו עם חוו"ד מגובה בשומת מקרקעין מטעמו, שכל אלה יגיעו בסופו של דבר לפני השופט, אז ימנה השופט שמאי מקרקעין כמומחה מטעם בית המשפט שיחווה את דעתו ויעזור לשופט בסוגייה על ערך המקרקעין. השופט ברוב המוחלט של המקרים יאמץ את דעתו של שמאי המקרקעין שמונה כמומחה מטעמו.
אך כל זה ייקח זמן רב ולרוב אפילו שנים!

איך נוכל לחסוך את עינוי הדין הזה, שגורם לצער, עצבים, מתחים, ולרוב בזבוז של הרבה כספים (על חוות דעת, הוצאות משפטיות, אובדן הכנסות מנכסים וכדומה) ??

במקום לחכות שהשופט ימנה שמאי מקרקעין, יכולים הצדדים למנות שמאי מקרקעין כבורר מוסכם.
הליך הבוררות הינו פשוט, מהיר וזול יותר מההליך המשפטי הארוך, היקר והמתיש.
הליך הבוררות יכול להיות תחום בזמן מוגדר,  עם דיונים במקום מוסכם ונוח לצדדים, וכך לייעל את התהליך עבור כולם.
גם בהליך הבוררות יכול כל צד להיעזר בעורכי דין מטעמו. הבוררות המוסכמת יכולה להיות כפופה לדין האזרחי או כפופה להיגיון והצדק מטעם הבורר ללא כפיפות לדין הישראלי, וזאת בהסכמת הצדדים בהסכם הבוררות.


עוד יתרון חשוב הינו, שהצדדים יכולים להסכים שפסק הבוררות יהיה סופי ולא ניתן לערעור, כך ניתן להגיע לסופיות הסכסוך ללא ערעורים לערכאה גבוה ויקרה יותר (בימ"ש שלום<מחוזי<עליון).

אז בפעם הבאה שאתם עומדים בפני סכסוך, תביעה או עוול שנעשה לכם הקשור לנדל"ן או לשווי מקרקעין, אל תהססו לפנות לשמאי מקרקעין מוסמך (שעבר הסמכה לבוררות) כבורר מוסכם, לפתרון יעיל בין הצדדים.

 

זמין לכל שאלה ושיהיה המון בהצלחה!


ניצן גרינפלד
שמאי מקרקעין, מגשר ובורר

שולח
דירוג קוראים
0 (0 )

כתיבת תגובה

שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שיתוף בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שיתוף בלינקדאין
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואטסאפ
שיתוף ב email
שיתוף במייל
התחלת צ'אט
אפשר לעזור?
שלום וברכה, איך אפשר לעזור?