דירה על הנייר ועודף היצע לשכירות

דירה על הנייר
דירה על הנייר: בתקופה האחרונה ניתן לראות תנופה יחסית לפרויקטים חדשים לבניה. שכונות שלמות מתוכננות, חלק גדול מהדירות נמכרות על הנייר ולעתים אף כולן.

דירה על הנייר – יתרונות וחסרונות

קניית דירה על הנייר מקנה הנחה מסוימת ממחיר שוק לדירה חדשה. עם זאת – קיימת דחייה בקבלת הדירה. לרוב ידרשו הקונים לשלם 20% במעמד הרכישה ואת היתר במועד מסירת הדירה או סמוך אליו. בשונה מקניית דירה מוכנה, הדחייה בקבלת דירה על הנייר מתבטאת בכסף כגון: אי-קבלת ריבית על הכסף ששולם למוכר (קבלן/יזם), אי-קבלת דמי שכירות על הנכס במקרה של השקעה או לחלופין המשך תשלום דמי שכירות על דירה למגורים בזמן שמחכים שתסתיים בנית הדירה עליה שילמנו.

חשוב לבדוק שיש היתר מאושר לדירה ולפרויקט – אחרת הסיכון גבוהה וייתכן והוועדה המקומית לא תאשר את הפרויקט או שהפרויקט יתעכב וידחה.

חשוב לדאוג לחוזה לפי חוק המכר, המפצה על איחור של מעל 60 יום במסירת הדירה (קבלת מפתח), וכן להיות ערים להתחייבות המוכר על זמן מסירת הדירה.

טיפ מהיר לגבי רכישת דירה על הנייר

טיפ נוסף שחשוב לזכור – כשקונים דירה בפרויקט שאחוז גדול מהדירות נמכרו כדירות להשקעה, התוצאה היא שבפרק זמן קצר המון דירות יכנסו לשוק ויגדילו מאד את היצע הדירות להשכרה, מה שיגרום לעודף היצע של דירת להשכרה ובהתאם ירידות מחירים בשוק השכירויות.

זה קרה לדוגמא בראש העין, בשכונת המשתלה בתל אביב ובעוד הרבה מקומות נוספים. לכן יש לנהוג בזהירות בתכנון הכלכלי של השקעה כזו ולקחת בחשבון ירידה אפשרית של 20%-30% בצפי להכנסות מדמי השכירות, לפחות בתקופה הראשונה.

 

מידע חשוב נוסף

כדי ללמוד עוד על מושגי היסוד שאתם חייבים להכיר – קראו את המילון לנדלניסט המתחיל:

בנדל"ן לא לוקחים סיכונים. אשמח לענות על כל שאלה.

ניצן גרינפלד

שמאות, ייעוץ וניהול נדל"ן

דברו איתנו

שלחו לנו הודעה

דירוג המאמר:
שולח
דירוג קוראים
5 (1 דירוג)

כתיבת תגובה

שיתוף בפייסבוק
שיתוף בטוויטר
שיתוף בלינקדאין
שיתוף בוואטסאפ
שיתוף במייל
התחלת צ'אט
אפשר לעזור?
שלום וברכה, איך אפשר לעזור?