קרקע חקלאית ותקן 22

מי מאיתנו לא נתקל במודעות בנוסח: "קרקע חקלאית לפני הפשרה" או ״קרקע ליח"ד עתידית במחיר חד פעמי"?

פרסומים כגון אלו מציפים אותנו היום בכל צורות המדיה- שלטים, עיתונות, אינטרנט ואיפה לא.
בעוד הדור שלפנינו ״זכה״ לאפשרות לקניית דירות בסכום שהיה אז שווה ל- 60-70 משכורות (שכר ממוצע דאז), כיום, מחירי הדיור בארץ רק עולים ועולים. למעשה, עבור קניית דירה ממוצעת כיום תדרשו להשקיע כ-140 משכורות (כפול מפעם).

כשמדובר בעלייה כזו חדה ביכולת רכישת הדירות, אין פלא שנושא הקרקעות החקלאיות צבר תאוצה רבה.
יש להבין שעסקאות מסוג זה נושאות איתן סיכונים גבוהים יותר משנראה לעין, הרי לא הייתם רוצים להשקיע ממיטב כספיכם בקרקע חקלאית שעתידה להפוך לקרקע עליה תוכלו לבנות, ולהישאר לאחר עשרים שנה עם קרקע שוממה או לכל היותר קרקע עליה תוכלו להקים מטע של אבוקדו.

קרקע חקלאית ותקן 22

מהו תקן 22? ומה הסיכויים להפשרה של קרקע חקלאית?

נושא הקרקעות החקלאיות נהיה פופולארי מאד בשנים האחרונות ואנשים רבים מצאו עצמם רוכשים קרקעות ספקולטיביות ולא ודאיות בעלות יעוד חקלאי אך עם צפי לשינוי יעוד הקרקע למגורים. שינוי זה, לא רק שלוקח לרוב שנים רבות, אלא גם לעולם לא יכול להיות וודאי (אף אחד לא יכול באמת להבטיח לכם שהמדינה תפשיר את הקרקע שרכשתם).

גם במקרים בהם שינוי יעוד הקרקע יקרה בפועל- ישנם עוד מרכיבים רבים המשפיעים באופן ישיר על השווי העתידי של הקרקע. מרכיבים אשר חייבים להיכלל ולהלקח בחשבון טרם חתימה על העסקה, כגון: מס רכישה, היטל השבחה, מס שבח, מרכיב המושא (הבניה בקרקע הינה תלויה בכל שאר הבעלים שרכשו את הקרקע- עובדה שיוצרת בעיות רבות עם אישור התכנית הצפויה) והדחייה שיש לתת להפשרה (כי זמן שווה כסף).

שומה לפי תקן שמאי מס' 22

אם ברשותכם קרקע חקלאית עם צפי לשינוי יעוד או אם אתם משווקים קרקעות מסוג זה חשוב שתדעו-
מוכר הקרקע מחוייב על פי חוק להציג ללקוח שומה לפי תקן 22, ולפי התקנות שאושרו ונכנסו לתוקף ביום 1.9.2016. אשמח לעזור לך בבנית דו"ח שמאי לפי תקן 22 ותקנותיו, כך שלשני הצדדים תהיה תמונה ברורה, מלאה ומקצועית של המוצר (הקרקע)- מה שיבנה אמון והבנה בין שני הצדדים.

אל תתנו כסף שעמלתם עליו קשות בעיניים עצומות- פנו אליי ויחד נוכל לדעת את רמת הכדאיות הכלכלית של העסקה שאתם עומדים לבצע!

קרקע חקלאית ותקן 22
התחלת צ'אט
אפשר לעזור?
שלום וברכה, איך אפשר לעזור?